Showing posts with label Utmaningen. Show all posts
Showing posts with label Utmaningen. Show all posts

2026-10-31

Utmaningen 2026 - Månadsval för november

Jag deltar i tävlingen "Utmaningen" på Nya Börssnack (nyaborssnack.com), där deltagarna varje månad väljer en aktie och skriver en motivering. Nedan följer mitt tävlingsbidrag för ovan nämnda månad. 


Bolag: KABE

Kurs: 247 SEK


Oktober till ända!

Portföljen lite upp under den senaste månaden, lite bättre än index vilket inte har hört till vanligheterna hittills i år. Har under månaden köpt lite fler aktier i CAG, KABE, Upsales och Note. För att finansiera det har bland annat Bouvet och Inwido åkt ut - Inwido för att värderingen började närma sig mitt motiverade värde, och Bouvet för att begränsa exponeringen mot IT-konsulter.

Upsales som jag valde för oktober levererade en stark rapport, men aktien har inte rört sig särskilt mycket. Det mest uppmärksammade var kanske att grundare och tidigare VD Daniel Wikberg sålde sitt resterande innehav på drygt 10% av bolaget, trots att han hade lock-up på aktierna. Köparna tog över hans lock-up, vilket gör hela upplägget helt meningslöst. Det förändrar inte caset, men väldigt märkligt och fult kan jag tycka. Men det är en annan historia.

För november faller valet på ett klassiskt kvalitetsbolag - nämligen KABE!

KABE är ett välbekant namn i värdeinvesterarkretsar, tack vare sin långa historik och imponerande förmåga att hålla uppe lönsamheten även i tuffare tider, trots en relativt cyklisk verksamhet. De är Nordens ledande tillverkare av husvagnar och husbilar, med starka varumärken som KABE, Coachman och Adria. Noterade på Nasdaq Mid Cap med ett börsvärde på ungefär 2 200 miljoner.

Bakgrunden till caset är att bolaget har genomlidit en av de värsta marknadscyklerna i sin historia. Lagernivåerna skenade iväg under 2023-2024, vilket tvingade KABE att anpassa produktionen och öka marknadsaktiviteterna för att stimulera efterfrågan. Det slog ordentligt på lönsamheten - 2025 redovisade bolaget en rörelsemarginal på 2,8% (justerat för valutaeffekter), det svagaste på åtminstone 15 år. Under finanskrisen klarade de 5,6%, för att sätta det i perspektiv. I Q4 2025 redovisade de dessutom förlust på rörelsenivå, vilket mig veterligen är enda gången i bolagets historia.

Men de senaste två kvartalsrapporterna tyder på att det värsta är bakom dem. H1 2026 visade tydliga tecken på återhämtning, med en omsättningstillväxt på +4% och ett rörelseresultat som ökade med 55% till 130 (84) miljoner. Rörelsemarginalen i Q2 steg till 7,8%, den högsta på länge. Och det förbättrade kassaflödet har stärkt nettokassan till 300 miljoner, ungefär 33 kr per aktie.

Det viktigaste i Q2-rapporten var ändå tonaliteten. Tidigare har bolaget pratat om hur lagerreduktionerna kräver produktionsanpassningar och påverkar lönsamheten. Nu skriver de istället att just detta skapar förutsättningar för en mer balanserad marknad och ett fortsatt starkt kassaflöde - en inte obetydlig förändring i ordvalen. Den nordiska marknaden, där KABE har sin starka hemmaposition, har återhämtat sig snabbare än övriga Europa, och Sverige (största marknaden) visade en tillväxt på +13% i Q2.

Jämförelsetalen framöver är dessutom riktigt svaga - Q3 och Q4 förra året redovisades -22% respektive -11% i omsättningstillväxt, vilket sänker ribban för de kommande rapporterna. Q3 rapporteras redan på tisdag den 3 november, så snart har vi kvittot på om det stämmer.

Jag har tyvärr varit lite försiktig i min syn på aktien hittills under året, främst på grund av osäkerheten kring efterfrågan och när den jobbiga trenden skulle vända. Trots att värderingen har varit riktigt låg har jag inte ägt bolaget i någon större utsträckning, utan istället allokerat till bolag där jag känt en större övertygelse om utvecklingen i närtid. Men efter Q2-rapporten har jag fått revidera upp förväntningarna.

Om vi tillåter oss att titta in i 2027 tror jag att efterfrågan på hemmamarknaderna kan driva tillväxten till 7%, och att ett bättre kapacitetsutnyttjande kan innebära en rörelsemarginal på 6,4%. Det skulle ge en vinst per aktie på 21,9 kr och en värdering på P/E 11,3. Givet den starka lönsamheten hittills i år är det kanske inte för optimistiskt - och med en produktmix som ännu inte är optimal, och en kostnadsmassa som har anpassats ganska rejält det senaste året, kanske 7% marginal inte är orimligt på lite längre sikt? Värderingen är ännu lägre om man justerar för den rejäla kassan KABE sitter på just nu.


Historiskt har KABE värderats kring P/E 14, vilket känns rimligt för ett bolag med stark marknadsposition och fin historisk lönsamhet (snittet är runt 6,6% EBIT-marginal). Med det som motiverad värdering finns en god säkerhetsmarginal på dagens kurs.

Risken är naturligtvis att återhämtningen utanför Norden dröjer, att produktmixen fortsätter skifta mot lägre prisklasser, eller att konjunkturen viker igen. Men på en mer normaliserad lönsamhet ser KABE lågt värderat ut - trots att aktien har gått nästan 40% senaste halvåret. 

KABE för november!

2026-09-30

Utmaningen 2026 - Månadsval för oktober

Jag deltar i tävlingen "Utmaningen" på Nya Börssnack (nyaborssnack.com), där deltagarna varje månad väljer en aktie och skriver en motivering. Nedan följer mitt tävlingsbidrag för ovan nämnda månad. 


Bolag: Upsales

Kurs: 28,5 SEK


Oktober är här, nu kör vi! 

September var en ganska seg börsmånad. Negativ utveckling, men i alla fall lite bättre än index. Det blev ändå lite rockader i portföljen, där den största förändringen var att Rejlers åkte ut. Det berodde helt och hållet på den ökade osäkerheten i och med samgåendet med Norconsult. Följer det helst från sidlinjen ett tag. Månadens val Note utvecklades ganska starkt. Där minskade jag lite av positionen, men har ändå kvar ett gäng aktier. Likviderna har bland annat gått in i RVRC, vars värdering har kommit ned, och Kabe, där utvecklingen i Norden ser ut att ha vänt och kommande kvartal borde bli ganska intressanta.

Månadens val blir Upsales! Aktien har utvecklats starkt efter VD-bytet och placingen som skedde i somras (snyggt julival, rjn55). Trots stark kursutveckling den senaste tiden är aktien fortfarande ned tvåsiffrigt i år, och värderingen är till synes låg. Jag tycker läget är intressant inför Q3-rapporten, som blir det första kvartalet där det f.d. dotterbolaget Aira är helt ute ur böckerna – vilket borde innebära att den underliggande lönsamheten äntligen blir tydlig i de rapporterade siffrorna.

Kärnan i caset sammanfattades egentligen ganska väl när rjn55 valde Upsales för Juli (https://nyaborssnack.com/kategori/borssnack/trad/utmaningen-2026-496385#post-f09c73a7-dcef-40eb-9667-c38c9c39dd41). Aira försvinner, underliggande lönsamhet blir tydlig och tillväxten har återvänt efter ett par års seg utveckling. 

Lite kort om Upsales då. Det är ett svenskt SaaS-bolag noterat på First North med ett börsvärde på runt 500 miljoner. Bolaget erbjuder en plattform för CRM och marknadsföringsautomatisering riktad mot B2B-kunder, främst små och medelstora nordiska verksamheter (50-2 000 anställda). 

Värdeerbjudandet är enkelt: i stället för att jonglera flera olika verktyg (eller inga alls) får säljteamet ett system för att hantera hela säljprocessen (leads, kundkontakter, pipelines osv.). Det är förstås inte superunikt, det är samma argument som alla CRM-aktörer använder. "Konkurrensfördelen" ligger i enkelheten och den nordiska anpassningen. Salesforce och HubSpot exempelvis är kraftfulla men komplexa och kostsamma, vilket ger Upsales utrymme för att positionera sig som ett smart alternativ för nordiska bolag som inte behöver (eller kanske inte har råd med) de stora plattformarnas komplexitet.

Den finansiella historiken är stark. Sedan 2018 har bolaget aldrig haft ett år med negativ tillväxt, negativt resultat eller negativt fritt kassaflöde. De senaste sju åren har omsättningen vuxit med 13% per år organiskt, och omkring 95% av intäkterna är återkommande. EBITDA-marginalen har ökat från 19% 2018 till 25% 2025, och EBIT har följt efter. Bolaget är relativt konservativt skött, med nettokassa. Investeringsbehoven är begränsade och modellen är väldigt skalbar. En cocktail av faktorer som hade fått marknaden att gå ned på knäna för några år sedan, men idag är marknaden betydligt mer skeptisk som följd av AI framfart och oron för att sådana verksamheter ska slås ut.

Men varför är Upsales intressant just nu? Jag tycker två saker gör caset extra intressant, dels den strukturella förändringen (Aira försvinner) och dels ledarskiftet. 


Strukturell förändring (Aira)

Det viktigaste som har hänt nyligen är avknoppningen av dotterbolaget Aira, en AI-driven säljassistent för B2B-bolag. Aira hade ingen omsättning 2025, men kostade 9,4 miljoner att driva (motsvarande 35% av Upsales EBIT). Aira noterades på First North till en värdering på 100 miljoner i juni 2026 (i skrivande stund är börsvärdet 76 miljoner). 

Avknoppningen synliggör lönsamheten i den underliggande kärnverksamheten, vilket redan var tydligt i Q2 2026: exklusive Aira levererade Upsales en EBITDA-marginal på 37%, den högsta någonsin. Den var däremot justerade proforma-siffror, kommande Q3-rapport blir det första kvartalet där Aira är helt ute ur räkenskaperna. 


Ledarskifte

Grundaren Daniel Wikberg kliver nu tillbaka för att fokusera på Aira, och tidigare VD för Esitec, Johan Kallblad tar över rodret. Kallblad kom först in som investerare i bolaget och rekryterade efter dialog med Wikberg, där Kallblad var tydligt kritisk till kapitalallokering bakom Aira-satsningen. 

I samband med att Wikberg drog sig tillbaka från VD-posten i bolaget har har grundat och byggt upp mycket förtjänstfullt, genomförde han en placing motsvarande 30% av bolaget (han behåller 11%), med Kallblad och institutionella investerare som tagare. 

Med en ny VD kommer fokus sannolikt att skifta från att utveckla "coola funktioner" till att fokusera mer på vad kunderna faktiskt vill ha, samt en mer diciplinerad kapitalallokering i form av utdelningar, återköp och förvärv. Från och med december kommer det vara möjligt att göra återköp på First North, och Upsales har nu ordnat mandat från stämman att kunna göra det. Vi får se hur mycket det kommer vara möjligt att återköpa givet den låga likviditeten i aktien, men oavsett omfattning tycker jag det är positivt och att det ger ett tydligt signalvärde. 

Wikberg har varit fantastisk på att bygga bolaget från grunden, men Kallblad är nog en betydligt bättre ledare för den fas bolaget befinner sig i idag. I Redeyes Quality Microcap-rapport ges en bra sammanfattning av Kallblads track record och vad han kan bidra med för att förbättra säljarbetet och förbättra tillväxttakten (bra läsning i övrigt också, rekommenderas starkt). Finns här: https://www.redeye.se/research/1185353/redeye-quality-microcap-q2-2026-at-least-we-can-buy-ourselves-back

Och slutligen lite siffror och värdering. Bolaget guidar för 10–15% omsättningstillväxt under 2026 och en EBITDA-marginal över 35% från Q2 och framåt. I andra kvartalet ökade ARR med 5% till 154 miljoner och bolaget går in i andra halvåret med lägre churn och med förväntningar om högre ARR-tillväxt framöver, sägs det i rapporten.

Med en antagen omsättningstillväxt på 11% och en EBIT-marginal som stärks från 19% till 24% som följd av lägre kostnader landar vi på ett rörelseresultat på 41 miljoner för 2026. Med ytterligare två kvartal med en "ren" resultaträkning under 2027 bör EBIT överstiga 50 miljoner kronor.

Vid kurs 28,5 SEK ger det ett framåtblickande P/E-tal på 12,3 - inte särskilt dyrt för ett skalbart mjukvarubolag med 95% återkommande intäkter, minimal kapitalbindning och dokumenterad förmåga att omvandla tillväxt till lönsamhet.

För den som föredrar "bullshit earnings": Med 67 miljoner i förväntad EBITDA för 2027 ger det EV/EBITDA på 6,8x (troligtvis närmare kassaflödet än EBIT). Oavsett hur man räknar på det ser det onekligen billigt ut (såvida man inte tror att produkten bli obsolet under de närmaste åren). 

Upsales för oktober!

2026-08-31

Utmaningen 2026 - Månadsval för september

Jag deltar i tävlingen "Utmaningen" på Nya Börssnack (nyaborssnack.com), där deltagarna varje månad väljer en aktie och skriver en motivering. Nedan följer mitt tävlingsbidrag för ovan nämnda månad. 


Bolag: NOTE

Kurs: 167,1 SEK


Ny månad, nya möjligheter! För min egen del utvecklades portföljen ganska starkt relativt index i augusti. Det känns som att det har lättat lite bland aktierna jag (och många andra här inne) följer. Jag ligger fortfarande rejält efter index year to date, så det finns ingen anledning att slå sig för bröstet ändå.

Månadens val blir NOTE! Trots att aktien har återhämtat sig lite i augusti, tycker jag fortfarande bolaget ser lågt värderat ut och de kommande kvartalen har förutsättningar för att bli rätt bra. 

NOTE är en svensk kontraktstillverkare som i dagsläget har verksamhet i Sverige, Finland, England, Estland, Bulgarien och Kina. Branschen befinner sig i ett strukturellt intressant läge, drivet av ökade försvarsinvesteringar och megatrender som elektrifiering och regionalisering. Detta gynnar europeiska kontraktstillverkare som kan erbjuda lokal produktion och agera som strategiska partners snarare än renodlade underleverantörer. NOTE omsatte det senaste året ungefär 4 miljarder SEK och har genom stark organisk tillväxt samt höga och stabila marginaler visat att de är ett av de bästa bolagen i branschen.

Bolaget har idag betydligt bättre lönsamhet än för 10 år sedan (eller för den delen jämfört med de lövtunna marginalerna under finanskrisen), och jag förväntar mig att den "nya" lönsamhetsnivån kommer att kvarstå framöver. Den huvudsakliga förklaringen är en mer mogen marknad och en förändrad marknadsdynamik, där många nordiska kontraktstillverkare har lämnat volymtillverkning (low-mix) inom konsumentelektronik för att istället fokusera på mer komplex tillverkning (high-mix). Draget till sin spets innebär det att man istället för att bara montera komponenter (låg förädlingsgrad och hård konkurrens), nu även sköter hela försörjningskedjan, monterar kompletta slutprodukter och står för leveransen till slutkund (betydligt svårare att konkurrera och framför allt jobbig att byta bort).

Tidigare har sämre konjunktur och dämpad investeringsvilja korrelerat väl med försämrade marginaler för kontraktstillverkarna. Det tydligaste tecknet på att NOTE har en starkare marknadsposition än tidigare tycker jag dock är lönsamhetsutvecklingen de senaste åren. Till exempel minskade omsättningen under 2024 organiskt med -10 %, drivet av svag efterfrågan och lageranpassningar hos kunderna. Historiskt borde detta ha lett till en kraftig försämring av lönsamheten på grund av lägre kapacitetsutnyttjande, men trots detta höll sig EBIT-marginalen över 9%.




Det senaste året har NOTE genomfört två förvärv (Kasdon & STI), vilket för tillfället driver majoriteten av tillväxten. Förvärven har ökat NOTE:s exponering mot kunder inom Security & Defence, ett segment som just nu går som tåget och i Q2 utgjorde ungefär 28 % av omsättningen. NOTE:s största kundsegment Industrial utvecklas också bättre efter några år med svag efterfrågan - omsättningen ökade organiskt med 11% i Q2 och 6% under det första halvåret. Totalt sett ser efterfrågan ut att utvecklas väl just nu, med en orderbok (exklusive förvärv) som vid utgången av Q2 var 11% högre än föregående år, och bolaget förväntar sig en successivt ökande organisk tillväxt framöver. Den organiska tillväxten är en viktig del i caset och var ganska klen (+1 %) i Q2, vilket troligen förklarar den svaga aktieutvecklingen initialt efter rapporten.

En utmaning för branschen för tillfället är långa ledtider och begränsad tillgång på vissa elektronikkomponenter. Bland annat dammsuger de stora AI-investeringarna marknaden på en del komponenter, vilket driver upp priserna och försvårar tillgången. På sikt borde detta vara övergående ("the best cure for high prices is high prices"), men i det korta perspektivet försvårar det kontraktstillverkarnas leveransförmåga. Branschkollegan Kitron höjde dock nyligen sin helårsprognos mot bakgrund av en förbättrad komponentsituation, så man kan hoppas att det ser ljusare ut framöver.

En ökande organisk tillväxttakt framöver borde även gynna marginalerna, men caset i NOTE handlar nog inte främst om en marginalresa - även om en högre utnyttjandegrad i fabrikerna lär stärka lönsamheten. Drivet av högre organisk tillväxt och en rörelsemarginal på drygt 10% tror jag att de kan skrapa ihop en vinst per aktie på 10,3 kr för 2026. Vid en kurs på 167,1 kr innebär det att börsen värderar NOTE till P/E 16 för innevarande år, vilket är något lägre än bolagets historiska värdering (som förvisso har varierat mycket), men som känns ganska rimligt givet den finansiella profilen och framtidsutsikterna.

Lyfter man blicken till 2027 tänker jag att Note återigen kan växa snabbare än EMS-marknaden (som väntas växa ungefär 7% årligen framöver), och den organiska tillväxten i kombination med konsolideringen av förvärven kommer att bidra till en fin vinsttillväxt. Jag har skissat fram en vinst per aktie på 13,1 kr för 2027 vilket innebär en betydligt lägre multipel, P/E 12,7. Jag tycker värderingen på drygt 16x vinsten är ganska rimlig för Note, och således tycker jag det finns en ganska fin uppsida i Note det kommande året, trots att aktien har gått starkt senaste månaden.  

NOTE för september!

2026-08-02

Utmaningen 2026 - Månadsval för augusti

Jag deltar i tävlingen "Utmaningen" på Nya Börssnack (nyaborssnack.com), där deltagarna varje månad väljer en aktie och skriver en motivering. Nedan följer mitt tävlingsbidrag för ovan nämnda månad. 


Bolag: Proact IT Group

Kurs: 123,4 SEK


Ny månad! Alltid kul med rapporter och överlag tycker jag många bolag har levererat helt okej rapporter. Har under månaden köpt in en del Note och Proact. Gick in i månaden fullinvesterad, så för att finansiera köpen såldes Tokmanni och Evolution ut, minskade lite i Inwido efter rapporten. Alla de sistnämnda tycker jag är intressanta, men man kan ju inte äga allt man gillar. Försöker hålla portföljen någorlunda koncentrerad men ändå diversifiera bort en del bolagsspecifik risk. Det är naturligtvis ingen lätt uppgift, och kanske något av det svåraste med att investera i aktier tycker jag. Har ändå landat i att någonstans kring 10-15 innehav känns rimligt, men vill gärna vara närmare 10 än 15. Just nu finns 12 bolag i portföljen och det känns ganska lagom. Kanske blir man mer benägen att diversifiera mer när portföljen (förhoppningsvis) växer och notan för att göra bort sig blir saftigare. Eller kanske tvärtom, att ett större självförtroende och längre track record gör att man vågar tro lite mer på sina case. Vi får se, men just nu känns det som en rimlig nivå.

CAG som jag valde för juli hade en ganska seg utveckling under månaden. Aktien tappade lite på en lite ljummen rapport, även om jag tyckte den till stora delar var väldigt stabil. Jag hade kanske lite högre förväntningar på den organiska tillväxten (justerat för en extra arbetsdag var omsättningen ungefär oförändrad). Men å andra sidan ett bra tecken att de vänder till organisk tillväxt för första kvartalet sedan Q2 2024. Justerat för ett par jämförelsestörande poster var lönsamheten mer eller mindre oförändrad, trots att man har konsoliderat ett mycket mer lönsamt bolag. Förklaringen är att förvärvade Clara just nu har tillfälligt lägre beläggning som följd av att några stora projekt har avslutats. CAG har ju kommunicerat (implicit) att resultatet skulle minska ganska rejält, men jag hade som sagt lite högre förhoppningar för Q2. Men allt som allt förändrar inte rapporten särskilt mycket, jag tror fortfarande att Clara kommer att bidra till en stärkt rörelsemarginal framöver, vilket i kombination med en annars väldigt stabil verksamhet ger fina framtidsutsikter.

För augusti kommer jag att välja ett av bolagen som överraskade mig positivt med sin Q2-rapport. Det är Proact, som jag tycker visade att mycket av den lönsamhetsförbättring vi såg i första kvartalet faktiskt var bestående, vilket jag inte var helt övertygad om för några månader sedan.

Lite kort om Proact då. Bolaget är verksamma inom IT-infrastruktur. I praktiken innebär det att de hjälper företag att designa, implementera och förvalta molnlösningar och datalagring. Det vill säga hur de lagrar sin data, hur de skyddar den och hur de ser till att systemen fungerar - oavsett om det sker i egna servrar, i molnet eller en kombination av detta.

Affärsmodellen består av tre olika delar: produktförsäljning (återförsäljning av produkter från leverantörer som Dell, NetApp, Microsoft), konsulttjänster (implementering och rådgivning) samt managed services (löpande förvaltning av IT-miljöer). Den sistnämnda är den mest attraktiva i termer av marginaler och har ökat som andel av intäkterna de senaste åren.

Proact är ett kvalitetsbolag som över tid har haft fin tillväxt och stigande lönsamhet. Tillväxten inom system har varit lite lägre (och betydligt slagigare), medan tjänsteintäkterna (managed services, konsulttjänster) har haft en stabilare och högre tillväxttakt. Det sistnämnda har bättre lönsamhet och det är nog den ökade andelen tjänsteintäkter som ligger bakom att marginalerna ligger på en högre nivå än för 7-10 år sedan. Däremot har Proact haft bekymmer med lönsamheten de senaste åren, vilket beror på en svag utveckling i tre av deras fyra geografiska affärsenheter. I kontrast till "Nordic & Baltics" som har haft en hög och stigande lönsamhet - har utvecklingen i bland annat Belgien, Tjeckien, UK och Tyskland varit urusel. Bakom detta ligger nog en kombination av dåliga förvärv och lågavkastande organiska satsningar, och som man ser på bilden nedan var trenden inte särskilt trevlig.


Trots det har vinsten hållits uppe relativt väl tack vare den starka utvecklingen i Norden (som utgör hälften av omsättningen), men den låga lönsamheten i de andra enheterna har såklart tyngt resultatet. Man har sedan dess vidtagit ganska kraftfulla åtgärder, vilket framför allt handlar om uppsägningar för att anpassa kostnadskostymen till ett svagare marknadsläge. Dessutom kom en ny vd in i form av Magnus Lönn, som tidigare varit chef för den högpresterande enheten Nordic & Baltics.

Helt plötsligt stärktes lönsamheten avsevärt i Q1 2026, då kostnadsbesparingsprogrammet uppgavs ha fått effekt. Men samtidigt hamnade Proact i ett väldigt gynnsamt läge på grund av skenande priser på minne, vilket kortsiktigt stärkte bruttomarginalen. Därför var jag skeptisk till att den stora marginalförbättringen verkligen var uthållig, men nu efter ytterligare ett starkt kvartal är jag benägen att tro mer på en bestående marginalförbättring. Q2-rapporten visade en organisk tillväxt på 8% och lönsamhetsförbättring i samtliga segment, trots en normaliserad bruttomarginal.

Vd Magnus Lönn säger där att det är kostnadsbesparingsprogrammet som har fått full effekt, vilket syns tydligt i siffrorna. Vidare säger han att fler kunder ser behov av att se över sin infrastruktur nu, istället på att "vänta in" lägre minnespriser i framtiden. De höga minnespriserna väntas kvarstå långt in i 2027, och på lite längre sikt är det lite oroande hur det påverkar investeringsviljan. Allt annat lika borde högre priser göra det mindre attraktivt att investera. Magnus uppger iallafall att de har goda förutsättningar inför Q3.

Jag tror systemförsäljningen kan utvecklas relativt väl de kommande kvartalen, man möter ganska lätta jämförelsetal och kunderna verkar vara lite mer benägna att göra investeringar. Tjänsteintäkterna är betydlig mer stabila och jag tror de kommer kunna fortsätta växa i hyfsad takt. Knäckfrågan i Proact är lönsamheten, och den senaste rapporten tyckte jag stärkte tesen om att de har gjort en bestående marginalförbättring i flera av enheterna.

För det kommande året har jag ett estimat på 9,6 kr i vinst per aktie, vilket ger en värdering på 12,9x vid kurs 123,4 kr. Det tycker jag är lågt för ett bolag med stark historik, strukturell medvind och en nettokassa på närmare en kvarts miljard ex leasing, som också återköper aktier. Marknadens syn på Proact tenderar att växla en hel del, så vi får se om det kan bli populärt igen.

Proact för augusti!

2026-06-30

Utmaningen 2026 - Månadsval för juli

Jag deltar i tävlingen "Utmaningen" på Nya Börssnack (nyaborssnack.com), där deltagarna varje månad väljer en aktie och skriver en motivering. Nedan följer mitt tävlingsbidrag för ovan nämnda månad. 


Bolag: CAG Group

Kurs: 103,5 SEK


Under juni har ett flertal av väskans mindre bolag handlats svagt, vilket bidragit till negativ avkastning i portföljen. Jag är ganska fullinvesterad, annars hade jag gärna tryckt in lite mer krut i sommarbörsens småbolagsoffer. Men det har blivit lite rotationer - jag har sålt av Inission och Proact för att istället köpa mer i Rejlers, Incap, Exsitec och Generic samt ett nytt innehav i form av CAG. Ser nu mycket fram emot stundande rapportsäsong!

För juli blir mitt val just CAG Group. Det är ett konsultbolag med omkring 400 anställda, noterat på Nasdaq First North sedan 2018. Börsvärdet ligger drygt 750 miljoner. Koncernen består av självständiga dotterbolag som erbjuder tjänster inom Technology Management, Systemutveckling, Cybersäkerhet, Drift & Förvaltning samt Utbildning. Det är med andra ord en ganska klassisk IT-konsult, men med en större andel förvaltning och säkerhetsfokus än de flesta. Det som särskiljer CAG är kundbasen - ungefär 60% av omsättningen kommer från Försvar och Bank/Finans (största kunden är FMV). Det tror jag är en fördel när det gäller hotet AI kan tänkas utgöra mot IT-konsulterna, eftersom kravbilden på driftsäkerhet och integritet är extra hög i dessa branscher. Det finns väl också en del som talar för att FMV kommer att ha mycket att göra en tid framöver, vilket såklart är positivt för CAG. Hur AI-utvecklingen kommer att påverka konsultbranschen i stort känns verkligen inte självklart - det finns goda argument både för att man kommer få mer och mindre att göra framgent. Jag lutar åt det förstnämnda, åtminstone i närtid, men just CAG Groups nisch känns mer stabil än många andra delar av konsultbranschen och därmed lite lockande.

Finansiellt har bolaget levererat fina siffror över tid. De senaste tio åren har omsättningstillväxten uppgått till 8% årligen (främst förvärvad), och vinsttillväxten har följt samma takt. Avkastningen på eget kapital har i snitt legat på 16%, samtidigt som balansräkningen varit i mycket gott skick med nettokassa.

Stabiliteten i intjäningen är imponerande – på både fem och sju års sikt har den genomsnittliga rörelsemarginalen legat på knappt 8%. Justerar man snällt för förvärvskostnader blir marginalen stabil som en klocka, men jag tycker det är lite väl generöst eftersom förvärv är en central del av verksamheten. Hur som helst, väldigt stabil och fin lönsamhet över tid.

Nu i Q2 har CAG tillträtt sitt senaste förvärv, Clara Financial. Bolaget är främst verksamt inom finans och har bland annat haft stora projekt hos AP-fonderna. Clara omsatte 2025 ungefär 100 miljoner med en EBITA-marginal på 22%, klart högre än CAG Groups egen lönsamhet. Bolaget förväntar sig minskad omsättning och resultat under 2026, eftersom några projekt avslutas och det dröjer innan kapaciteten kan fyllas igen. Det borde ändå vara marginalhöjande för koncernen, och jag tycker det inte känns orimligt att man kan närma sig målet på 10% EBITA-marginal (motsvarar ungefär 9% EBIT) på några års sikt.

Framöver penslar jag in ett scenario med relativt blygsam organisk tillväxt (ett par procent) i en fortsatt avvaktande marknad, samtidigt som man konsoliderar förvärvet av Clara. Det ger en omsättning på 913 miljoner för 2026 och 979 miljoner för 2027. Med en gradvis lönsamhetsförbättring mot 9% rörelsemarginal landar jag på en vinst per aktie på 7,7 kronor för 2026 och 8,9 kronor för 2027. Vid kurs 103,5 ger det en värdering på P/E 13,4 respektive 11,6. Därtill får man en direktavkastning på drygt 4%.

Med en ambition om 10% tillväxt (känns rimligt), marginalmålet på 10% (känns rimligt), en ROE på drygt 15% och en oerhört stabil intjäning tycker jag man kan motivera P/E 15 för CAG. Det ger en ganska okej uppsida på något års sikt om scenariot spelar ut. CAG blir med andra ord sannolikt ingen raket, men jag tycker nedsidan är relativt begränsad och att det finns potential redan med ganska försiktiga antaganden. En risk värd att hålla koll på är att bolaget nyligen bytt vd, vilket alltid medför osäkerhet. Q2-rapporten tror jag ändå kan bli fin – det är första kvartalet med höglönsamma Clara konsoliderat, och man har en extra arbetsdag jämfört med föregående Q2.

CAG Group för juli!

2026-05-31

Utmaningen 2026 - Månadsval för juni

Jag deltar i tävlingen "Utmaningen" på Nya Börssnack (nyaborssnack.com), där deltagarna varje månad väljer en aktie och skriver en motivering. Nedan följer mitt tävlingsbidrag för ovan nämnda månad. 


Bolag: RevolutionRace

Kurs: 58,65 SEK


Rapportsäsongen för Q1 har lagts till handlingarna och överlag tycker jag bolagen jag följer har redovisat helt okej rapporter, varken mer eller mindre. För många bolag verkar det sega marknadsläget kvarstå och den efterlängtade återhämtningen låter vänta på sig. Rapportreaktionerna var däremot ganska positiva jämfört med tidigare, kanske är det så att utflödena ur småbolagsfonder äntligen har stabiliserats, vad vet jag.

För min del blev det en ganska aktiv månad i portföljen där RevolutionRace, Evolution och Inission har tagit plats igen. Inission sålde jag ju så sent som i april för att jag tyckte värderingen såg "rimlig" ut på kort sikt. Det var bara att tänka om efter deras Q1-rapport och snällt köpa tillbaka några aktier lite dyrare. Svedbergs har fått lämna för att finansiera kalaset, och jag har även minskat lite i Proact som gått starkt efter sin omvända vinstvarning. Portföljen gick bättre än index i maj men laggar fortfarande en del senaste året.

Nu till valet för juni. Det blir RevolutionRace (RVRC) som får göra comeback efter att ha tillbringat ett tag på avbytarbänken. Aktien har backat runt 12% i år trots stabila rapporter, vilket sannolikt beror på en lägre tillväxttakt än vad marknadens förhoppningar låg på.

Tittar man på historiken är det svårt att inte imponeras av bolagsbygget RVRC. Det är en finansiell historik som heter duga. Under de senaste sju åren har tillväxten i genomsnitt överstigit 30% per år, samtidigt som marginalerna stärkts, avkastningen på kapital varit hög och den finansiella ställningen successivt förbättrats. Från att inledningsvis ha sålt färgglada friluftsbyxor på den svenska marknaden har bolaget över tid breddat sig både vad gäller produktsortiment och geografisk närvaro. Affärsmodellen, med försäljning via egen e-handel utan mellanhänder, möjliggör konkurrenskraftiga priser samtidigt som man har mycket god lönsamhet och skalbarhet.

Den starka tillväxten har ju skett från relativt låga nivåer och det vore nästan orimligt om det fortsatte i den takten. Hittills under det brutna räkenskapsåret, där tre kvartal redovisats, har tillväxten varit blygsamma 6%, vilket tycks ha gjort marknaden besviken. Samtidigt ska man ha med sig att bolaget haft viss valutamotvind. Organiskt uppgick tillväxten till 10%.

Under det senaste kvartalet växte DACH med 7% organiskt. Tyskland, som är bolagets största marknad, utvecklas fortsatt trögt medan Österrike och Schweiz visar betydligt bättre tillväxt. Det blir såklart mycket fokus på den svaga utvecklingen i Tyskland, men samtidigt finns det flera mindre marknader som fortfarande befinner sig i en tidigare fas av sin tillväxtresa. I Norden, som sannolikt är RevolutionRace mest mogna marknad, uppgick den organiska tillväxten till 6%. Rest of World hade däremot ett svagare kvartal där omsättningen minskade med 4% organiskt. Den svaga utvecklingen förklaras främst av ett utmanande marknadsläge i USA till följd av tariffer och annan osäkerhet. Sammantaget är utvecklingen långt ifrån alarmerande med tanke på de marknadsförutsättningar som råder, och en organisk tillväxt om 5% tycker jag är godkänd. På längre sikt krävs det dock att RVRC hittar tillbaka till högre tillväxttal, och det tror jag också att man kommer att göra.

Bolaget har som finansiellt mål att växa med 20%, vilket vid första anblick kan framstå som ambitiöst. För att nå dit krävs att tillväxttakten i både DACH och Rest of World tar fart samtidigt som Norden fortsätter att utvecklas väl. Skulle bolaget lyckas nå 20% tillväxt är aktien alldeles för billig, men jag tycker inte att det krävs för att den ska vara attraktivt. Vd Paul Fischbein skrev i den senaste rapporten att bolaget noterade "fortsatt försäljningstillväxt" i april. Under de kommande kvartalen känns det inte orimligt att tillväxten kan landa någonstans mellan 5 och 10% i en något bättre marknad.

Vad gäller lönsamheten har bolaget ett rörelsemarginalmål om 20%, vilket framstår som fullt rimligt. Under de senaste sju åren har rörelsemarginalen i genomsnitt uppgått till 22%, medan den på rullande tolv månader ligger på 21%. Det senaste året har bolaget belastats av kostnader kopplade till butiksöppningar och lagerautomatisering. I kombination med att en svagare dollar sannolikt kommer att gynna bruttomarginalen framöver talar det för viss marginalexpansion. Samtidigt tror jag att bolaget kan välja att investera mer i marknadsföring och andra tillväxtinitiativ. Marginalmålet om 20% signalerar trots allt att tillväxt prioriteras framför maximal kortsiktig lönsamhet.

Värderingen då? Som nämnt tror jag att tillväxttakten kan öka framöver samtidigt som lönsamheten förblir ungefär oförändrad. För de kommande fyra kvartalen landar min prognos på 3,6 kronor i vinst per aktie. Justerat för nettokassan motsvarar det en värdering om cirka 15 gånger vinsten vid en aktiekurs på 58,65 kronor. Det är kanske inget fyndpris, men givet bolagets kvalitet tycker jag att det är fullt motiverat. I ett scenario där tillväxten accelererar samtidigt som bolaget fortsätter att dela ut pengar och återköpa aktier tror jag att vinsttillväxten över tid kan uppgå till omkring 15% per år. I ett sådant scenario förtjänar aktien en högre värdering än dagens.

Ägarbilden dyker alltid upp när man diskuterar RVRC. Där kan man nu konstatera att Altor för en tid sedan sålde sitt innehav, medan Nyrensten fortfarande äger en betydande post. Jag tror inte att detta påverkar den operativa verksamheten i någon större utsträckning. Paul Fischbein har rattat bolaget på ett mycket bra sätt under de senaste åren och jag ser ingen anledning att tro att det skulle förändras om ägarbilden fortsätter att förändras. Bolaget är inte i behov av kapital och grundarparet Nyrensten sitter inte längre kvar i styrelsen. Samtidigt är det givetvis en våt filt över aktien att en stor ägare förr eller senare sannolikt kommer att sälja sitt innehav.

RevolutionRace för juni!

2026-04-30

Utmaningen 2026 - Månadsval för maj

 Jag deltar i tävlingen "Utmaningen" på Nya Börssnack (nyaborssnack.com), där deltagarna varje månad väljer en aktie och skriver en motivering. Nedan följer mitt tävlingsbidrag för ovan nämnda månad. 


Bolag: Generic

Kurs: 37,25 SEK


Ny månad, nya möjligheter. Härligt med rapportsäsong där aktiekurserna styrs mer av fundamentala nyheter än makro. Mitt val för april, New Wave, hade en ganska odramatisk utveckling. Jag tycker rapporten var helt okej, även om förvärvade Cotton Classics tynger lönsamhetsmåtten just nu. Den organiska utvecklingen var dock god, och det är ett styrketecken att redovisa rekordhög bruttomarginal i en fortsatt seg marknad tycker jag. Cotton Classics blir nog bra på sikt när man rullar ut egna varumärken och stärker marginalerna där också. New Wave är fortfarande ett av mina större innehav. Jag tror på trevliga rapporter framöver när valutamotvinden avtar och efterfrågan förhoppningsvis tar ett skutt uppåt.

För min del blev april en ganska aktiv månad. Jag har sålt av några innehav som ser rimligt värderade ut på kort sikt, bland annat Inission, Ambea och Loomis. Istället har jag ökat i befintliga innehav som AOJ och Generic, samt tagit in Rejlers, CombinedX och Incap som nya namn. Portföljen harvar fortfarande lite under nollstrecket för året, men det är inte mycket att göra åt. Det finns många attraktivt värderade bolag där ute just nu och konkurrensen om platserna i väskan är hård.

Nu till valet för maj. Det känns rimligt att "put your money where your mouth is". Jag har ju ökat en del i Generic senaste tiden och tycker att bolaget ser väldigt attraktivt värderat ut. Aktien har backat hela 36% senaste året, sannolikt drivet av en kombination av AI-oro och att tillväxten mattats av.

Generic har en finansiell historik som gör en varm om hjärtat. Med Grenspecialisten som största ägare (knappt en fjärdedel av aktierna) är det ett bolag som är lätt att gilla. Bland annat @rjn55 och @TheYoungInvestor har skrivit mycket bra om caset tidigare. Kortfattat levererar de kommunikationslösningar för bland annat SMS-utskick och personsökare, och på senare år även tjänsten DOCS för säker filöverföring. Gemensamt för tjänsterna är fokuset på kritisk kommunikation med extrema krav på tillförlitlighet. Ett tydligt exempel är Careium, som använder Generics plattform för att skicka SMS till hemtjänstpersonal när en brukare larmar. Då är det såklart avgörande att lösningen är tillförlitlig och säker. Läs mer här (https://www.generic.se/cases/vara-tjanster-galler-livet-sa-en-stabil-losning-ar-extremt-viktig/).

Generic har både återkommande och rörliga intäkter. Det som är intressant nu är att bolaget börjat redovisa intäktsfördelningen mellan sina tre ben tydligare:

  • Meddelandetjänster (72% av omsättningen): Största benet som haft fin historisk tillväxt, även om det mattats av nu pga. svagare efterfrågan inom e-handel och logistik.
  • Operatörslösningar (20% av omsättningen): Här finns personsökarsystemet Minicall. Stabilt, men ingen tillväxtmotor.
  • Digitaliseringslösningar (8% av omsättningen): Här finns DOCS som bolaget talar varmt om. Det växer fint och fortsatt tillväxt borde bidra positivt till lönsamheten.

Värt att notera är att återkommande intäkter utgör 27%, upp från 23% under 2024.

Under 2025 landade tillväxten på drygt 4% (efter ett extremt starkt 2024 på 24%), men rörelsemarginalen stärktes samtidigt till 21% (19%). Att aktien backat 36% senaste året känns hårt för ett lönsamt bolag med nettokassa. Kanske har några mer ”tillväxtorienterade” investere lämnat när tillväxten mattats av. Bolaget kommunicerar ett tydligt fokus på ökad tillväxt, vilket innebär att de behöver växla upp organisationen och anställa. Jag mailade och frågade hur mycket lönsamhet man är beredd att offra för detta, och den nya vd:n Helene Henriksson svarade att det kommer ske ”mycket kontrollerat” i takt med tillväxten för att behålla lönsamheten. Kommunikationen och transparensen har varit (och är fortfarande) kritikvärdigt för bolaget, men det känns som att de tar steg i rätt riktning nu.

Lite siffror: Senaste året omsatte Generic 184 miljoner och gjorde ett rörelseresultat på 39 miljoner, vilket ger en rörelsemarginal på 21%. Historiskt har Generic haft en riktigt fin tillväxt, i snitt 17% per år senaste 7 åren. Den tillväxten blir nog svår att nå i närtid, med mindre man får ett rejält uppsving i meddelandetjänsterna igen. Jag tror ändå att tillväxten kan komma in lite högre än föregående års 4% drivet av fortsatt utrullning av DOCS och lite bättre tryck på meddelandetjänsterna. Jag skissar in 11% tillväxt, vi får se om det är för offensivt. Vad gäller lönsamheten tror jag på ungefär oförändrad lönsamhet jämfört med 2025. I grunden har Generic en ganska skalbar affärsmodell. DOCS borde gynna lönsamheten och jämfört med 2025 kommer man inte ha dubbla vd-kostnader. Men att utöka organisationen lär ju påverka rörelsemarginalen negativt, i alla fall i det korta perspektivet. Mitt ark säger 2,8 kr i vinst per aktie för 2026. På kurs 37,25 ger det en värdering på P/E 13,3. Utdelningen på 1,75 kr ger en direktavkastning på nästan 5%. Just nu har Generic en nettokassa på 58 miljoner (13% av börsvärdet), så EV/EBIT ser ännu mer aptitligt ut.

Q1-rapporten kommer nu i maj. Resultatmässigt kan dubbla vd-kostnader (hur de nu kan ha det i över ett år?) och personalökningar tynga lite, men fokus lär hamna på tillväxttakten där jämförelsetalen nu blir lättare. Givet den låga värderingen finns möjlighet att överraska positivt, men vi får se.

Generic för maj!


2026-03-31

Utmaningen 2026 - Månadsval för april

Jag deltar i tävlingen "Utmaningen" på Nya Börssnack (nyaborssnack.com), där deltagarna varje månad väljer en aktie och skriver en motivering. Nedan följer mitt tävlingsbidrag för ovan nämnda månad. 


Bolag: New Wave

Kurs: 95,8 SEK


Mars månad till ända, ytterligare en svag månad för en småbolagsfokuserad investerare som en själv. Det känns som att börsen har varit sjukt volatil, med intradagsrörelser på flera procent både upp och ned drivet av makronyheter, utlåtanden och hot. Det är inte så mycket att göra åt, utan man får bara fundera på hur olika scenarion kan tänkas påverka bolagen man äger eller funderar på att investera i. Än så länge ser jag ingen större påverkan på de bolag jag följer, men det kommer säkerligen dyka upp ett och annat om fraktpriser, tillgänglighet på insatsvaror et cetera i kvartalsrapporterna som vankas.

Hur som helst, börsen har gått svagt och jag tycker det finns många spännande lägen. Jag har väl roterat lite bland innehaven, och månadens val kommer att bli ett bolag jag har ägt till och från under flera år, vars värdering har kommit ned ganska ordentligt i år och nu har seglat upp som portföljens största innehav. Det är New Wave.

Kort motivering: In Torsten we trust :)

Lite längre motivering: New Wave är nog bekant för de flesta som hänger här, så jag nöjer mig med att presentera bolaget som ett varumärkesbolag inom företags- och sportkläder. Man är numera ett relativt väletablerat bolag långt bortom Sveriges gränser, bland annat med mycket av omsättningen i Nordamerika och Benelux. När man pratar om New Wave är det oundvikligt att prata marginaler. Efter många år med en rörelsemarginal kring 7–8 % hände det något speciellt i spåren av coronapandemin. Rörelsemarginalen överträffade helt plötsligt deras finansiella mål på 15 % och toppnoteringen 2022 var på hela 17 % EBIT-marginal. Likt många andra bolag gynnades man av en mycket stark efterfrågan samtidigt som kostnaderna för personal, resor och så vidare minskade. Det är ju en väldigt gynnsam cocktail för marginalen, men på samma sätt som för många andra bolag var detta övergående. Sedan dess har marginalen taktat nedåt år för år, och hamnade för 2025 på 11,5 % (12 % justerat för lite engångsgrejer).

New Wave själva hävdar att mycket av lönsamhetstappet på senare år förklaras av ganska stora satsningar på nya marknader och investeringar i automatiserade lager. Man kan orda mycket fram och tillbaka kring huruvida marginalerna kring 15 % är uthålliga eller inte. Jag tyckte @michaelscott skrev ett bra inlägg häromdagen (https://nyaborssnack.com/kategori/borssnack/trad/new-wave-marginalerna-680773), som man med fördel kan läsa. För min del kokar det ned till att jag tror bolaget är i betydligt bättre skick än vad det var för 10 år sedan. Jag tror således inte att lönsamheten ska sjunka till 7–8 %, och det tydligaste kvittot på detta tycker jag är att man redovisade en marginal på 12 % föregående år – ett år med svag köpkraft bland konsumenter och en allmän svag konjunktur, och ett år där flera av deras konkurrenter hade svårigheter med att parera detta.

Kommer man nå marginalmålet på 20 %? Troligen inte, i alla fall inte i närtid. Det finns nog bolag inom koncernen som har sådana marginalnivåer (Craft, jag tittar på dig), men samtidigt kommer man alltid behöva investera i tillväxt för att driva värdeskapande över tid, vare sig det är att gå in på nya marknader där man förlorar pengar inledningsvis, eller om det är förvärv som späder ut marginalen. Men är det uthålligt med en marginal någonstans kring 12–15 %? Ja, det tror jag.

Om vi tar avstamp i Q4-rapporten, så tyckte jag den var rätt bra. Man redovisade en tillväxt i lokala valutor på +17 %, varav +6 % organiskt. Tillväxten var bred med en god utveckling inom samtliga segment och försäljningskanaler. Bruttomarginalen minskade, vilket är en effekt av att man konsoliderar förvärvet av Cotton Classics, som har lägre marginaler eftersom de säljer externa varumärken. Det påverkar även rörelsemarginalen, tillsammans med fortsatta offensiva satsningar. Man har under 2025 ökat lagret ganska rejält vilket får anses vara en positiv indikator när det kommer till deras egen syn på utvecklingen framöver.

Jag tror den organiska tillväxten kommer att fortsätta under 2026, därtill kommer förvärvet att driva tillväxt de tre första kvartalen. Det är nog inte 2026 marginalen kommer lyfta, eftersom man konsoliderar en verksamhet med mycket lägre lönsamhet. Bolaget har kommunicerat att den inledningsvis kommer att sänka koncernens lönsamhet med ungefär en procentenhet. Å andra sidan borde en svagare dollar gynna deras inköpsvillkor, och Torsten har kommenterat att investeringstakten inte kommer att öka särskilt mycket jämfört med 2025. Allt som allt landar jag i att jag tror på en tillväxt på +12 % 2026, och en rörelsemarginal på 13 %. Det ger en värdering på P/E 12 lite drygt vid kurs 95,8 kr.

Q1-rapporten 23 april blir väldigt spännande. Jag förväntar mig att marginalen sjunker, när man konsoliderar Cotton Classics (som har ett tydligare säsongsmönster, med ett svagare Q1). Jämförelsetalen i Q1 är ganska starka, med en gynnsam påskeffekt och en större order inom tradingverksamheten. Samtidigt har aktien handlats riktigt svagt de senaste månaderna. Man vill ju gärna tro att marknaden har prisat in en svag Q1-rapport, men det är alltid svårt att sia om.

Vi får se om det är övermodigt att välja New Wave i april, men jag landar i att priset är tillräckligt lågt för att ta den risken i portföljen, så då är det väl rimligt att göra det här med.

New Wave för april!


2026-02-28

Utmaningen 2026 - Månadsval för mars

Jag deltar i tävlingen "Utmaningen" på Nya Börssnack (nyaborssnack.com), där deltagarna varje månad väljer en aktie och skriver en motivering. Nedan följer mitt tävlingsbidrag för ovan nämnda månad. 


Bolag: Bouvet

Kurs: 49,15 NOK


Februari blev en bättre månad än januari, även om den allmänna småbolagsbaissen fortsätter. Vi har fått en mängd kvartalsrapporter och överlag tycker jag att bolagen jag följer har levererat ganska bra, även om rapportreaktionerna ibland antyder något annat. Det känns som en ganska härlig marknad att vara en långsiktig investerare med permanent (eller åtminstone ganska långsiktigt) kapital när andra aktörer tvingas vräka ut aktier oavsett pris på grund av flöden och liknande. Det borde skapa fina möjligheter för aktiva investerare, tänker jag!

För mars kommer jag att välja Bouvet (igen). Det finns ju en sägning om att man inte behöver tjäna tillbaka pengarna i samma aktie som man förlorade dem i, vilket jag tror starkt på. Därför kan det kanske kännas lite kontraproduktivt att välja Bouvet, som hade en ganska negativ utveckling i januari när det var mitt månadsval. Det som ändå lockar mig till denna norska IT-konsult är att bolaget nu har kommit med sin Q4-rapport, som jag tyckte var rätt stabil, samtidigt som aktien har tappat omkring 20% i år. Jag tycker egentligen att caset är ganska oförändrat, men aktien är betydligt billigare.

Jag skrev lite mer utförligt om bolaget i tråden för januari (https://nyaborssnack.com/kategori/borssnack/trad/utmaningen-2026-val-fr-januari-895884#post-6bf2fa47-bebe-4636-8095-034a0006965e). Kort sammanfattat har Bouvet en mycket stark historik och har visat motståndskraft i en svag konsultmarknad den senaste tiden, även om det finns risker framåt kopplade till AI och hur det kan påverka efterfrågan på IT-konsulter.

Jag tänkte därför ta avstamp i Q4-rapporten. Bolaget levererade en stabil rapport i en fortsatt svag marknad. Omsättningen minskade med 3%, vilket var ganska i linje med vad man kunde förvänta sig. Nedgången förklaras främst av en lägre beläggningsgrad, som föll med 2,3%.

Rörelsemarginalen uppgick till 10,4% för kvartalet, ned från 11,6% föregående år vilket är naturligt givet den lägre beläggningen. För helåret 2026 landade rörelsemarginalen på 12,1% - mycket starkt relativt andra bolag i sektorn även om även Bouvet har lite lägre lönsamhet än föregående år. 

Antalet anställda ökade marginellt både sekventiellt och jämfört med föregående år. Förändringen är liten och påverkar inte helheten i någon större utsträckning, men indikerar ändå att bolaget åtminstone ser en relativt stabil efterfrågan. Det är också lite intressant att de nettorekryterar för andra kvartalet i rad efter ett antal kvartal där antalet anställda minskat.

Balansräkningen är mycket stark, med en nettokassa på 330 miljoner kronor, och styrelsen föreslår en utdelning på 3,0 kronor per aktie.

Marknadens oro handlar nog inte om hur bolaget levererar här och nu, utan snarare om hur marknaden kan påverkas av de snabba framsteg som görs inom AI och vilka arbetsuppgifter tekniken på sikt kan tänkas ersätta (eller effektivisera). Min bedömning är ändå att Bouvet kommer att gynnas av den teknologiska utvecklingen, eftersom kunderna kommer att behöva hjälp med att implementera och integrera nya lösningar som skapar värde. Bouvet har dessutom en hög andel offentliga kunder samt stora bolag inom olja och gas, som till viss del ägs av norska staten. Det är sannolikt inte de mest snabbrörliga organisationerna, så jag har svårt att se dem lägga om sina processer över en natt. Samtidigt kommer även de naturligtvis att anpassa sig och dra nytta av bättre verktyg över tid, och där tror jag att Bouvet kan spela en central roll i den resan. Sammantaget ser jag en begränsad risk för en snabb strukturell förändring i efterfrågan. På riktigt lång sikt är det däremot intressant att fundera över hur ökad effektivitet kan påverka hela marknaden och var i värdekedjan detta kommer att sätta sina spår – men det är en diskussion för en annan gång.

Fonden First Veritas har minskat sin position, och jag vet inte om det kan ha påverkat aktien något. Det är en norsk fond med en ”regelstyrd” strategi – ett tips är att spana in förvaltaren på X (https://x.com/Th__Nielsen). Omsättningen i aktien är dock helt okej, så i sig borde det kanske inte ha så stor påverkan. Samtidigt vet man aldrig om många följer vad de gör. Jag tolkar förändringen som att fonden har justerat hur vissa parametrar beräknas, vilket resulterat i att Bouvet fått en relativt sämre bedömning och därför viktats ned. Det är alltså en förändring man kanske kan ta med en nypa salt.

Efter kursnedgången värderas Bouvet historiskt lågt. Bakåtblickande handlas aktien till P/E 14,2 på 2025 års vinst. Bolaget har fortfarande ett ”svårt” jämförelsekvartal kvar innan man möter lättare siffror. Jag tror ändå att de kan möta förväntningarna, givet att man nu nettorekryterar igen – om än i låg takt. För 2026 tror jag fortfarande på en tillväxt på 6% samt en förbättring av marginalen till 12,3%.

Om det spelar ut köper man nu denna kvalitetskonsult till P/E 13 på 2026 års estimat. Därtill finns en ganska attraktiv direktavkastning på drygt 6%. Jag tycker det är lockande och har därför köpt några fler aktier under februari.


2026-01-31

Utmaningen 2026 - Månadsval för februari

Jag deltar i tävlingen "Utmaningen" på Nya Börssnack (nyaborssnack.com), där deltagarna varje månad väljer en aktie och skriver en motivering. Nedan följer mitt tävlingsbidrag för ovan nämnda månad. 


Bolag: Bravida

Kurs: 87,95 SEK


Januari blev ingen höjdarmånad, varken för portföljen eller för månadsvalet Bouvet som backade några procent. Index höll näsan väl över vattenytan, men under ytan fortsätter många småbolag att handlas riktigt svagt - vilket också märks i portföljen.

Nu står det ju en massa kvartalsrapporter för dörren, där vi dessutom får utdelningsförslag och i vissa fall även lite prognoser för 2026. Good times ahead!

Mitt månadsval för februari är Bravida. Bravida är en ledande nordisk installationskoncern med en årsomsättning på omkring 30 miljarder kronor. De installerar och servar allt som får byggnader att fungera – el (48% av omsättningen), VVS (26%) och ventilation (14%). Drygt hälften av omsättningen kommer från nyinstallationer, medan resterande del består av service och underhåll. En ganska bra mix.

Historiskt har Bravida levererat starkt. De senaste tio åren har omsättningen vuxit med i snitt 7% per år och vinsten med 14%, samtidigt som avkastningen på eget kapital legat runt 16%. De senaste fem åren har dock varit tuffare. Marknaden har bromsat in, lönsamheten har pressats och bolaget har haft en del interna snedsteg.

Som många säkert minns fick Bravida för ett par år sedan negativ uppmärksamhet kring överfakturering och oegentligheter i Region Skåne. Händelsen fick begränsad finansiell påverkan, men var givetvis negativ för varumärket och förtroendet. I efterhand har det kommit fram att detta har varit ett isolerat problem kopplat till en kass kultur i ett enskilt dotterbolag, och jag tycker att Bravida har hanterat situationen på ett bra sätt.

Ett internt problem som däremot haft större finansiell påverkan är Danmark. Här har ledningen tidigare prioriterat tillväxt till nästan vilket pris som helst, vilket i praktiken utraderade lönsamheten. Under 2024 och 2025 har man dock tydligt skiftat fokus från volym till lönsamhet, och ledningen har bytts ut. EBITA-marginalen hittills i år uppgår till 4,5%, en kraftig förbättring från 0,2% året innan. Jag förväntar mig att förbättringen fortsätter även i Q4. I den senaste rapporten skriver vd Mattias Johansson: ”Jag förväntar mig en fortsatt förbättring av lönsamheten även under de närmast kommande kvartalen, på grund av bättre marginal i nya order och att omsättningen från gamla förlustprojekt successivt minskar.” 

Sammanfattningsvis anser jag att Bravida är ett bolag av hög kvalitet. Serviceandelen ger stabilitet, balansräkningen är i bra skick och förvärvsmöjligheterna är goda på en mycket fragmenterad marknad. Kassaflödena är starka och kan återinvesteras till god avkastning. Förvärv sker ofta till omkring 5 gånger rörelseresultatet, och efter synergier blir den faktiska multipeln ännu lägre. Jag kan varmt rekommendera bloggen Irvings Investeringar, som gjort en bra genomgång av Bravida.(https://irvingsinvesteringar.blogspot.com/2024/11/bravida-bygg-billigt-och-bra-forvarv.html).

Värderingen framstår inte som särskilt ansträngd. Baserat på mina prognoser något år ut handlas aktien till ett P/E-tal runt 13–14. Den senaste rapporten mottogs dock svalt av marknaden och aktien handlades ned tvåsiffrigt. Det fanns några orosmoln, bland annat en svag utveckling i Finland och ett kassaflöde som var sämre än normalt. Jag tolkar det däremot som att detta var tillfälligt, och jag hoppas att Q4-rapporten kan bevisa det! Mitt val blir alltså Bravida.


2025-12-31

Utmaningen 2026 - Månadsval för januari

Jag deltar i tävlingen "Utmaningen" på Nya Börssnack (nyaborssnack.com), där deltagarna varje månad väljer en aktie och skriver en motivering. Nedan följer mitt tävlingsbidrag för ovan nämnda månad. 


Bolag: Bouvet

Kurs: 61,6 NOK


Gott nytt år alla börssnackare! 

Väldigt hedrande att få delta i Utmaningen. Ser mycket fram emot detta :)

2025 blev ett godkänt år för portföljen med en uppgång på 22%. Scanfil och Svedbergs var dragloken för avkastningen, medan Tokmanni och Evolution agerade sänken.

Blickar man tolv månader framåt är min förhoppning att fler småbolag åter kan visa organisk tillväxt efter en lång period av svag utveckling. Jag tycker att tonläget i de senaste rapporterna har blivit något mer optimistiskt. Kanske står ingen kraftig återhämtning för dörren, men flera bolag verkar tro att botten är passerad. När jag tittar på bolagen jag följer och äger tycker jag att många har goda förutsättningar att visa en fin vinsttillväxt under året.

Mitt månadsval för januari är ett norskt konsultbolag som jag tycker går lite under radarn. Den finansiella historiken är stark: de senaste tio åren har omsättningen per aktie vuxit med i snitt 12% per år, samtidigt som rörelsemarginalen hållit sig stabil kring 12%. Den kapitallätta affärsmodellen har också möjliggjort generösa utdelningar. Bolaget är Bouvet.

2025 blev en påminnelse om att även bra bolag ibland jobbar i motvind. Ett tuffare marknadsklimat och lägre investeringsvilja bland företag har pressat hela sektorn. För Bouvet har det inneburit fallande omsättning och resultat för första gången på väldigt länge. Jag tycker däremot att Bouvet utmärker sig när det gäller motståndskraft. Man har sett andra konsultbolags lönsamhet sjunka avsevärt när beläggningen gått ned, medan Bouvet just nu har en rörelsemarginal på 12,4% på rullande tolv månaders basis. Det är helt i linje med vad de har levererat över tid. Bidragande till intjäningsstabiliteten är sannolikt den stora andelen offentliga kunder (45% av omsättningen) och de långa kontrakten.

Nu när bolaget omsätter omkring 4 miljarder kommer det sannolikt vara svårare att växa än vad det har varit historiskt. De har nått en hyfsad storlek, med över 2 000 anställda konsulter. Det i sig gör det svårare att växa lika snabbt, då omsättningstillväxt kräver fler konsulter. Den andra aspekten som troligen oroar marknaden är hur AI kommer att påverka IT-konsulter. Tittar man på hur bolagen värderas kan man dra slutsatsen att många är oroliga för att utvecklingen ska minska behovet av inhyrda konsulttimmar. Samtidigt finns det onekligen många områden där AI kommer att effektivisera processer och skapa stort värde. Någon måste dock hjälpa företagen att hitta rätt verktyg och implementera dem, och här tror jag att Bouvet är väl positionerat och kan dra nytta av utvecklingen.

Jag landar i att det kan bli svårt för Bouvet att fortsätta växa lika snabbt som historiskt, men tror ändå att de har en ljus framtid framför sig. Kanske kan de upprätthålla en tillväxttakt på 8–10% under åren som kommer?

Jag tror att det kan ta något kvartal eller två innan den organiska tillväxten tar fart ordentligt. Just nu är man fortfarande ganska försiktig med nyanställningar, vilket gör det svårt att växa. Jag tror att bolaget kan nå 6% tillväxt 2026 och 8% 2027, med lönsamhet kring nuvarande nivåer. Det innebär en vinst per aktie på cirka 3,8 respektive 4,1 kr för de kommande två åren. På kurs 61,6 ger det en värdering på 16 respektive 15 gånger årsvinsten. Med nettokassa och låga investeringsbehov finns ett gott utdelningsutrymme, och direktavkastningen ligger på knappt 6%. Multiplarna skvallrar kanske inte om något fyndpris, men jag tycker att Bouvet förtjänar att värderas med en premie mot sina sektorkollegor. Historiskt har marknaden värderat Bouvet till omkring P/E 20, vilket möjligen är något högt, men det visar att marknaden varit beredd att betala en tydlig premie för bolaget. Jag har själv satt P/E 18 som motiverad värdering och ser potential i Bouvet.

Bouvet för januari!

Mest lästa inlägg